Ukazał się album „100 Polaków zasłużonych dla Łotwy”

Ukazał się zapowiadany album „100 Polaków zasłużonych dla Łotwy” będący wspólnym projektem Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Rydze, ORLEN Lietuva oraz Fundacji Bałtyckiej. Album wpisuje się w obchody 100-lecia niepodległości Polski i Łotwy.

Album „100 Polaków zasłużonych dla Łotwy” przygotowany został z okazji obchodzonego przez Polskę i Łotwę 100-lecia niepodległości. Polska 11 listopada 1918 r. odzyskała niepodległość, a Łotwa 18 listopada 1918 r. po raz pierwszy wywalczyła niepodległość. W XX w. losy Polski i Łotwy – bez względu na to czy oba kraje były niepodległe czy ich niezależność była ograniczona – przenikały się, co doskonale oddają życiorysy wybitnych Polaków zasłużonych dla Łotwy, które zostały przybliżone w albumie. W książce znalazły się biogramy działaczy polonijnych, dyplomatów, wojskowych, naukowców, historyków, inżynierów, pisarzy, poetów, tłumaczy literatury, artystów, dziennikarzy, działaczy społecznych i politycznych oraz duchownych.

Na 260 stronach albumu znalazło się 100 biogramów, artykuł historyczny dotyczący relacji polsko-łotewskich oraz zdjęcia ilustrujące najważniejsze dla wzajemnych relacji wydarzenia i działalność instytucji – placówek dyplomatycznych i organizacji polonijnych. Album został przygotowany w trzech wersjach językowych (w ramach jednej publikacji): polskiej, łotewskiej i angielskiej.

Album „100 Polaków zasłużonych dla Łotwy” został wydany przez Fundację Bałtycką z inicjatywy Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Rydze i przy wsparciu finansowym ORLEN Lietuva. Fundacja Bałtycka była odpowiedzialna zarówno za przygotowanie biogramów i artykułów, ich tłumaczenia na języki łotewski i angielski, wybór zdjęć, jak też przebieg całego procesu wydawniczego. Projekt składu i druk zrealizowało studio projektowe rzeczyobrazkowe.

Album „100 Polaków zasłużonych dla Łotwy” zostanie zaprezentowany w poniedziałek 5 listopada przez Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Rydze oraz jesienią przez Fundację Bałtycką w Warszawie.

Więcej informacji nt. albumu „100 Polaków zasłużonych dla Łotwy”: info@fundacjabaltycka.org.

W związku z pytaniami o możliwość nabycia albumu informujemy, że ze względu na okolicznościowy charakter publikacji oraz jego ograniczony nakład, album nie trafi do sprzedaży. Album można natomiast zdobyć zostając darczyńcą i dołączając do Przyjaciół Fundacji Bałtyckiej, dla których zarezerwowaliśmy 20 egzemplarzy. Więcej informacji na stronie „Przyjaciele Fundacji Bałtyckiej”.

Ukazał się album „100 Polaków zasłużonych dla Łotwy”
Przeczytaj całość

Album „100 Polaków zasłużonych dla Łotwy”

Fundacja Bałtycka wspólnie z Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej w Rydze i spółką Orlen Lietuva latem br. wyda album poświęcony Polakom zasłużonym dla Łotwy.

Polska i Łotwa obchodzą w tym roku ważne dla siebie rocznice: Polska 100 lat temu odzyskała niepodległość, Łotwa w tym samym czasie po raz pierwszy pojawiła się na mapach. Z inicjatywy Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Rydze i we współpracy ze spółką Orlen Lietuva, Fundacja Bałtycka wyda album poświęcony Polakom zasłużonym dla Łotwy.

W albumie znajdzie się 100 biogramów Polaków najbardziej zasłużonych dla Łotwy w XX wieku, znajdą się w nim biogramy działaczy polonijnych, dyplomatów, wojskowych, naukowców, historyków, inżynierów, pisarzy, poetów, tłumaczy literatury, artystów, dziennikarzy, działaczy społecznych i politycznych oraz duchownych. Album zostanie przygotowany w wersji drukowanej i elektronicznej w trzech językach – polskim, łotewskim i angielskim. Album zostanie wzbogacony artykułem o relacjach polsko-łotewskich oraz licznymi ilustracjami.

Fundacja odpowiedzialna jest za cały proces wydawniczy – od przygotowanie biogramów, dodatkowych treści i dobór ilustracji, przez tłumaczenia i przygotowanie do publikacji, po druk i przygotowanie wersji elektronicznej.

Trójstronne porozumienie ws. realizacji projektu zostało podpisane w listopadzie 2017 roku. Album zostanie wydany późnym latem 2018 roku.

O realizacji projektu i wydaniu albumu będziemy informować na naszych stronach.

Zdjęcie tytułowe: Prezes Towarzystwa Polsko-Łotewskiego Zygmunt Beczkowicz przemawia podczas akademii w Pałacu Staszica. W pierwszym rzędzie widoczny poseł nadzwyczajny i minister pełnomocny Łotwy w Polsce Mikelis Valters (piąty z prawej). Zdj. Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Album „100 Polaków zasłużonych dla Łotwy”
Przeczytaj całość