Album „100 Polaków zasłużonych dla Łotwy”

Fundacja Bałtycka wspólnie z Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej w Rydze i spółką Orlen Lietuva latem br. wyda album poświęcony Polakom zasłużonym dla Łotwy.

Polska i Łotwa obchodzą w tym roku ważne dla siebie rocznice: Polska 100 lat temu odzyskała niepodległość, Łotwa w tym samym czasie po raz pierwszy pojawiła się na mapach. Z inicjatywy Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Rydze i we współpracy ze spółką Orlen Lietuva, Fundacja Bałtycka wyda album poświęcony Polakom zasłużonym dla Łotwy.

W albumie znajdzie się 100 biogramów Polaków najbardziej zasłużonych dla Łotwy w XX wieku, znajdą się w nim biogramy działaczy polonijnych, dyplomatów, wojskowych, naukowców, historyków, inżynierów, pisarzy, poetów, tłumaczy literatury, artystów, dziennikarzy, działaczy społecznych i politycznych oraz duchownych. Album zostanie przygotowany w wersji drukowanej i elektronicznej w trzech językach – polskim, łotewskim i angielskim. Album zostanie wzbogacony artykułem o relacjach polsko-łotewskich oraz licznymi ilustracjami.

Fundacja odpowiedzialna jest za cały proces wydawniczy – od przygotowanie biogramów, dodatkowych treści i dobór ilustracji, przez tłumaczenia i przygotowanie do publikacji, po druk i przygotowanie wersji elektronicznej.

Trójstronne porozumienie ws. realizacji projektu zostało podpisane w listopadzie 2017 roku. Album zostanie wydany późnym latem 2018 roku.

O realizacji projektu i wydaniu albumu będziemy informować na naszych stronach.

Zdjęcie tytułowe: Prezes Towarzystwa Polsko-Łotewskiego Zygmunt Beczkowicz przemawia podczas akademii w Pałacu Staszica. W pierwszym rzędzie widoczny poseł nadzwyczajny i minister pełnomocny Łotwy w Polsce Mikelis Valters (piąty z prawej). Zdj. Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Album „100 Polaków zasłużonych dla Łotwy”