Fundacja Bałtycka

Podsumowanie działalności Fundacji Bałtyckiej w 2020 roku

W 2020 roku Fundacja Bałtycka zrealizowała kilka działań oraz wprowadziła szereg zmian organizacyjnych.

Zrealizowane działania

W minionym roku wspólnie z Przeglądem Bałtyckim opublikowaliśmy 9 artykułów nt. krajów bałtyckich. Artykuły dotyczyły m.in. relacji polsko-litewskich (Józefa Piłsudskiego i Lucjana Żeligowskiego), historii Litwy, atrakcji turystycznych Rygi i krajów bałtyckich, górnictwa w Estonii i in.

Jesienią ubiegłego roku wspólnie z portalem Eesti.pl i przy wsparciu Sihtasutus Kodanikuühiskonna Sihtkapital zrealizowaliśmy projekt „Estończycy i estońska kultura w Polsce”. W ramach projektu powstał cykl 15 artykułów pokazujących estoński wkład do polskiej kultury i życia społecznego. Więcej nt. projektu i lista artykułów.

W listopadzie i grudniu zrealizowaliśmy na rzecz Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Rydze dodruk albumu „100 Polaków zasłużonych dla Łotwy”.

Zmiany

Jesienią ubiegłego roku wprowadziliśmy także kilka zmian w samej Fundacji. Zmiany objęły przede wszystkim zmianę siedziby (oraz adresu rejestrowego i korespondencyjnego) oraz wprowadzenie Rady Fundacji do struktury naszej organizacji.

Ponadto wyłączyliśmy z naszej organizacji Przegląd Bałtycki (obecnie wydawcą Przeglądu Bałtyckiego jest firma „BALTIC MEDIA Kazimierz Popławski”). Decyzja ta podyktowana była dwoma czynnikami. Z jednej strony dotychczasowe doświadczenia wyraźnie pokazały nam, że trudno jest finansować projekt ciągły przez organizację pozarządową nieprowadzącą działalności gospodarczej. Z drugiej strony będziemy mogli skupić się na realizacji czasowych projektów tematycznych oraz zadbać o budowę własnej marki i społeczności wokół naszej organizacji.

Pomimo tych zmian, Fundacja Bałtycka zachowa bliski związek z Przeglądem Bałtyckim, jako najważniejszym portalem przybliżającym region Morza Bałtyckiego, współpracując i publikując cykle artykułów na interesujące nas tematy.

W celu wprowadzenia wszystkich zmian i uporządkowania zapisów statutowych przyjęliśmy nowy statut naszej organizacji (nowy statut dostępny jest tutaj).

Jakie plany na 2021 rok?

W tym roku na pewno będziemy kontynuować działalność popularyzatorską – już teraz planujemy wspólne publikacje artykułów dotyczących historii, kultury i społeczeństw krajów regionu Morza Bałtyckiego. Będziemy także ubiegać się o wsparcie na działania czasowe i tematyczne, podobne do projektu, jaki zrealizowaliśmy wspólnie z Eesti.pl.

Rok 2021 chcemy wykorzystać przede wszystkim na budowanie naszego potencjału, tak by w przyszłości móc realizować więcej projektów, także „offline”. Jednym z takich celów jest własne miejsce, które marzy nam się od dawna – lokal, w którym moglibyśmy pracować, organizować spotkania tematyczne i spotykać się w mniej formalnej atmosferze z Wami. Mamy kilka pomysłów, co w takim miejscu powinno się znaleźć i jak powinno działać. Pomimo obecnie trudnej dla kultury i aktywności społecznej sytuacji, wierzymy, że na mapie Warszawy i Polski potrzebne jest takie „bałtyckie” miejsce.

Jeśli nasze działania i nasze cele są dla Ciebie ważne, wesprzyj nas:

 

Zdjęcie tytułowe: Wybrzeża południowego Bałtyku. Zdj. Visible Earth / NASA.

Podsumowanie działalności Fundacji Bałtyckiej w 2020 roku
Przeczytaj całość

Podsumowanie działalności Fundacji Bałtyckiej w 2018 roku

Rok 2018 upłynął w Fundacji Bałtyckiej pod znakiem rozwijania Przeglądu Bałtyckiego oraz realizacji pierwszego dużego projektu wydawniczego – albumu „100 Polaków zasłużonych dla Łotwy”.

W minionym roku na łamach Przeglądu Bałtyckiego opublikowaliśmy 240 tekstów, z których większość to pogłębione artykuły i wywiady. W sumie od początku naszej działalności w Przeglądzie Bałtyckim ukazało się niemal 800 artykułów. Teksty te zostały napisane przez około 140 autorów z Polski i regionu.

Wiele z opublikowanych w ubiegłym roku artykułów wpisana była w obchody 100-lecia niepodległości krajów bałtyckich i Polski. Informowaliśmy także o wyborach na Łotwie, sytuacji politycznej i innych najważniejszych wydarzeniach w krajach bałtyckich. W ramach współpracy z firmą Tavex opublikowaliśmy cykl artykułów dotyczących gospodarki i turystyki w regionie Morza Bałtyckiego.

Dodatkowo na łamach portalu informowaliśmy czytelników o 80 różnych wydarzeniach związanych z regionem bałtyckim. Część z nich objęliśmy patronatem medialnym, w wielu – debatach i prezentacjach – uczestniczyli nasi autorzy i redaktorzy.

W 2018 roku utrzymaliśmy dobre wyniki czytelnictwa Przeglądu Bałtyckiego – w ciągu roku ponad 75 tys. czytelników przeczytało łącznie 112 tys. artykułów. Chociaż liczyliśmy na wzrosty wspomnianych liczb, to z jednej strony w wyniku zmiany algorytmu Facebooka straciliśmy wielu potencjalnych czytelników, ale z drugiej strony nadrobiliśmy wzrostem liczby czytelników trafiających z wyszukiwarki Google.

Drugim projektem, który realizowaliśmy od końca 2017 roku i który został ukończony na przełomie października i listopada ubiegłego roku, był album „100 Polaków zasłużonych dla Łotwy”. To niezwykłe trójjęzyczne wydawnictwo realizowaliśmy we współpracy z Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej w Rydze i spółką ORLEN Lietuva. W albumie znalazły się życiorysy 100 Polaków zasłużonych dla relacji polsko-łotewskich. Książka miała swoją premierę w czasie uroczystego przyjęcia z okazji niepodległości Polski, które miało miejsce w Rydze.

W 2019 roku planujemy kontynuować rozwijanie Przeglądu Bałtyckiego oraz realizację kolejnego projektu tematycznego. By być na bieżąco, zapraszamy do odwiedzania naszych stron oraz śledzenia kont w mediach społecznościowych oraz subskrybowania newslettera.

Jeśli cenisz to co robimy – wesprzyj nas darowizną w dowolnej wysokości. Twoje wsparcie przeznaczymy na rozwój Przeglądu Bałtyckiego oraz realizację innych projektów związanych z regionem Morza Bałtyckiego.

Podsumowanie działalności Fundacji Bałtyckiej w 2018 roku
Przeczytaj całość

Wspieraj Fundację Bałtycką robiąc zakupy online

Fundację Bałtycką możesz wspierać darowiznami na kilka sposobów: przelewem bankowym lub płatnościami online, a teraz także korzystając z wtyczki FaniMani. Nowy sposób to prosty i bezpłatny sposób wsparcia – drobna kwota z rachunku za zakupy robione online przeznaczana jest na wsparcie fundacji.

Aby wspierać Fundację Bałtycką robiąc zakupy online wystarczy wejść na stronę:


oraz pobrać i zainstalować „przypominajkę”, czyli wtyczkę do przeglądarki, która będzie za Ciebie pamiętać o włączeniu darowizny.

W czasie zakupów (oraz wyszukiwania sklepu), jeśli dany sklep online bierze udział w programie, wyświetli się powiadomienie o możliwości aktywowania darowizny – do czego zachęcamy.

Drobna część kwoty z rachunku za zakupy online zostanie przeznaczona na rzecz naszej fundacji. Wsparcie to nie podwyższa rachunku, a więc wsparcie nie generuje dodatkowego kosztu.

Zachęcamy także do przekazywania linku i zachęcania znajomych do wspierania w ten sposób naszej fundacji.

Dziękujemy za wsparcie!

 

Jeśli chcesz dodatkowo założyć konto w serwisie FaniMani, możesz to zrobić korzystając z poniższego zaproszenia:


FaniMani.pl to serwis fundacji wspomagającej zbieranie środków przez inne organizacje. W programie bierze obecnie udział ponad 1000 sklepów internetowych z różnych branż, przekazują one średnio 2,5% wartości rachunku na rzecz wybranej organizacji.

Wspieraj Fundację Bałtycką robiąc zakupy online
Przeczytaj całość

Spółka Tavex wesprze działalność Fundacji Bałtyckiej

Fundacja Bałtycka i wywodzącą się z Estonii spółka Tavex zawarły porozumienie o współpracy. W wyniku współpracy na łamach Przeglądu Bałtyckiego i serwisu Eesti.pl powstanie cykl publikacji poświęcony polsko-estońskiej współpracy gospodarczej.

Zawarte porozumienie przewiduje stałe wsparcie przez firmę Tavex działalności statutowej Fundacji Bałtyckiej. Wsparcie firmy zostanie przeznaczone przede wszystkim na rozwój głównego projektu fundacji, tj. wydawanego od 2015 r. Przeglądu Bałtyckiego. Wynikiem współpracy będzie cykl publikacji – na łamach Przeglądu Bałtyckiego i serwisu Eesti.pl – poświęcony relacjom polsko-estońskim, przede wszystkim powiązaniom gospodarczym łączącym oba kraje i region Morza Bałtyckiego.

Ze względu na estoński rodowód i bałtycko-nordycki zasięg działalności spółki Tavex oraz cele statutowe Fundacji Bałtyckiej, zawarte porozumienie o współpracy będzie wzajemnie korzystne. Porozumienie przyczyni się do rozwoju Fundacji Bałtyckiej i Przeglądu Bałtyckiego oraz podkreśli pochodzenie firmy Tavex, a tym samym przybliży solidną markę, jaką firma zbudowała w Europie Północnej.

Tavex dostarcza metale szlachetne oraz oferuje usługi wymiany walut i usługi płatnicze dla osób prywatnych, klientów o najwyższych dochodach, jak i firm różnych wielkości i instytucji finansowych. Tavex został założony w 1991 r., jako część estońskiej grupy Tavid, wiodącego dealera metali szlachetnych w Europie Północnej. Firma działa obecnie w dziesięciu krajach w regionie Morza Bałtyckiego oraz w Bułgarii, w których posiada 30 ekskluzywnych kantorów wymiany, które obsługują średnio 1,3 miliona klientów rocznie. Od 2014 r. Tavex działa także w Polsce, posiada biuro w Warszawie przy ul. Świętokrzyskiej.

Więcej o spółce Tavex i świadczonych przez nią usługach można przeczytać na jej stronie internetowej: Tavex.pl.

Spółka Tavex wesprze działalność Fundacji Bałtyckiej
Przeczytaj całość

Nowa strona Fundacji Bałtyckiej

Witamy na nowej stronie Fundacji Bałtyckiej. Znajdziesz na niej informacje o Fundacji Bałtyckiej: władzach, organizacji fundacji, naszych działaniach i planach.

Zachęcamy do przesyłania opinii, uwag i zgłaszania ewentualnych błędów na stronie.

Nowa strona Fundacji Bałtyckiej
Przeczytaj całość

Fundacja Bałtycka zarejestrowana

Fundacja Bałtycka (22. września br.) została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego uzyskując tym samym osobowość prawną. Powstanie Fundacji ma przyspieszyć rozwój Przeglądu Bałtyckiego oraz szerszą promocję wiedzy i współpracy w regionie Morza Bałtyckiego.

Fundacja Bałtycka zarejestrowana
Przeczytaj całość